Intro
NKT Holding
Oversigt:
- Hvad laver selskabet?
- Nøgletal og økonomisk oversigt: Hvor tjenes pengene?
- Vær særlig opmærksom på
- Væsentligste begivenheder de seneste 12 mdr.
- Seneste regnskabsmeddelelse
- Forventninger til 2011
- Næste regnskabsmeddelelse
- Dyk selv videre ned i aktien
Hvad laver selskabet?
NKT Holding (NKT) er et af Danmarks store industrikonglomerater med en omsætning i 2010 på 14,5 mia. DKK og i alt 9.200 medarbejdere. 1.700 er ansat i koncernens danske virksomheder - mens 7.500 er ansat i koncernselskabernes udenlandske virksomheder.
Selskaberne i NKT koncernen er alle BtB-virksomheder på det internationale marked:
- NKT Cables er aktør i el- og energisektoren
- Nilfisk-Advance er aktør i rengøringsindustrien og står bl.a. "fadder" til de kendte og klassiske Nilfisk støvsugere, men er nu også særdeles aktiv indenfor større industrirengøringsmaskiner
- Photonics Group omfatter tre forskellige selskaber, der alle er aktører i den optiske industri
- NKT Flexibles, hvoraf NKT ejer 51%, er aktør i offshoresektoren. De resterende 49% er ejet af norske Subsea 7 som just i 2011 er blevet opkøbt af Acergy.
NKT Holding A/S har siden 1991 været den finansielle ejer og moderselskab for de hel- eller delejede virksomheder, der siden da har været koncernens forretningsmæssige fundament. Kapitalgrundlaget og koncernens finansielle styrke er forankret i NKT Holding.
Nøgletal og økonomisk oversigt: Hvor tjenes pengene ?
NKT har som beskrevet ovenfor 4 divisioner som er af meget varierende størrelse. Den oprindelige "Cables" division er den største med en omsætning på mere end 8 mia. kr. i 2010, mens Nilfisk-Advance følger lidt efter med en omsætning på 5-6 mia. kr. Flexibles er mindre spiller med en omsætning på kun 1-1,5 mia. kr. Den sidste division, Photonotics Group, er en mindre divison, hvor man udvikler højteknologiske produkter indenfor optisk fiberteknologi. Denne division er ikke så stor, men den kan betragtes lidt som en rugekasse, hvor man håber at kunne udruge et guldæg i stil med GIGA, som man jo fik solgt for næsten 10 mia. kr. kontant i år 2000 til amerikanske Intel.
Indtjeningen målt på EBITDA-margin er højest i Nilfisk-Advance, hvor man i 2010 akkurat nåede en 2-cifret margin igen på 10,7%. (rød graf). I Cables (blå graf) har marginudviklingen været noget skuffende de sidste par år og man opnåede i 2010 kun 5,9%. Bemærk, endvidere at hver søjle i graferne repræsenterer ét kvartal.
EBITDA-margin i Flexibles ligger noget højere (omkring 20%), men qua divisionens størrelse og delvise ejerskab betyder den ikke så meget for koncernens indtjening i øjeblikket. Og med en god mulighed for at blive solgt i den igangværende proces (jvf. nedenfor) er den også mindre relevant at kigge på for at forstå NKT's driftsindtjening fremadrettet. Photonics kører pga. sine mange udviklingsaktiviteter med negativ margin.
På 5-årstallene herunder kan man især lægge mærke til udviklingen i gælden som er præget af indtil flere opkøb og ikke mindst af store investeringer i materielle anlægsaktiver - herunder den problemramte kabelfabrik i Köln og store tab på nogle offshore kabelprojekter. Det er også tydeligt, at indtjeningen særligt de sidste par år har været meget dårlig ift. tidligere. Endelig skal man notere sig, at Flexibles qua sin status som joint venture ikke konsolideres fuldt ud ind i regnskabet. Således indregnes NKT's andel af Flexibles' resultat før skat kun i EBITDA-linjen og der afsættes skat.
Kigger man specifikt på aktienøgletal som udbytte og EPS finder man nok her forklaringen på den udvikling man har set i aktiekursen. Et udbytte på på 30-35 % af tidligere års niveauer er ikke prangende, ligesom også EPS er faldet til under det halve. RoCE afspejler også, at indtjeningen slet ikke står mål med tidligere, og i det lys kan man være fristet til at konstatere, at muligheden for et stort indtjeningscomeback i koncernen bestemt burde være til stede.
Vær særlig opmærksom på:
NKT Flexibles er blevet sat til salg, idet man i september 2011 oplyste, at man i samråd med den norske medejer (Subsea 7/Acergy) var blevet enige om at afsøge de strategiske alternativer for joint venturet med produktion og salg af flexible rør primært til offshore olie-/gasindustrien. På godt dansk betyder det, at man vil undersøge, hvad Flexibles kan sælges for, og når man har en indikativ pris, vil man så vurdere om det bedst kan betale sige at drive forretningen videre selv eller sælge den fra. Man skal da huske på, at timingen (bortset fra EU gældskrisen) nok ikke er så dårlig, idet man i maj måned opnåede en kæmpe Petrobras rammeaftale/ordre på 5-10 mia. kr. (afhængig af udnyttelse), og at man nu har taget beslutningen om at etablere lokal produktion i Brasilien, som jo står overfor en voldsom udbygning af offshore-olieindustrien over de næste mange år efter de seneste par års gigantiske oliefund i Santos-bassinet.
Cables har over de sidste år investeret store summer i byggeriet af en ny stor kabelfabrik i Köln, som efter planerne skulle indkøres i løbet af 2010. Der viste sig dog store problemer ifm. hermed og alene i 2010 viste det sig at have en negativ effekt på over 200 mio kr. Vel at mærke udover de 50 mio kr. man allerede havde forventet i indkøringsomkostninger. Dette blev dog ikke enden på problemet og også 2.kvt. 2011 rapporten afslører, at der stadig er store problemer med at få Köln op på et tilfredsstillende niveau. Man trøster sig dog lidt ved, at det nu i højere grad er problemer afledte af de mange indkøringsvanskeligheder der koster og ikke deciderede problemer på fabrikken. Problemerne er måske derfor ved at være ovre, således at man forhåbentlig kan få indtjeningen i Cables op på tidligere års niveauer. Foruden Köln-fabrikken har man også i de sidste par lidt store ekstraordinære tab på et søkabelprojekt. Her er de se seneste kommentarer til Köln-fabrikken i regnskaberne:
NKT er et af de få klassiske konglomerater tilbage på fondsbørsen, foruden Schouw & CO, A.P. Møller-Maersk og ØK (EAC). Som konglomerat er det naturligvis svært - for ikke at sige umuligt - at finde direkte sammenlignelige konkurrenter. Man er derfor nødsaget til at kigge på de enkelte divisioner i NKT, og deres peers, hvis man vil gennemføre en peer group sammenligning i forsøget på at værdiansætte NKT. På IR-siden hos NKT har man lavet en omfattende liste af peer selskaber, som er ganske nyttig. Der er både noterede og unoterede peers på listen, som kan findes her. Resultatet og øvrige væsentlige udmeldinger fra disse selskaber kan naturligvis også komme til at påvirke NKT i vist omfang.
NKT fremlagde ifm. årsregnskabet 2010 den nye 2015 strategi "Powered by NKT". Den ser ambitiøs ud ift. indtjeningen, mens den på omsætningen ikke virker helt uoverkommelig. Dermed ikke sagt, at det bliver nemt at opnå 7-8% organisk omsætningsvækst, men man kan dog notere sig, at NKT eksempelvis i 2005-7 formåede at have en organisk vækst i niveauet 10-15%. Mht. indtjeningen er billedet noget mere broget og kun ganske få år i perioden 2001-2010 har man nået et ebitda-niveau omkring 10%, så det synes at være den største udfordring at nå 14-15%. Når man i mål og dermed formentlig også opnår en EPS på min. 50 kr. i 2015,må der således også forventligt ligge en ganske stor stigning i aktiekursen over de næste par år.
Strategiplanens forudsætninger og delmål indenfor de enkelte divisioner er uddybet mere i 2010-præsentationen fra side 23 og i årsregnskabet 2010 fra side 20.
I forhold til aktiespillet:
- En af de mere stille aktier som dog godt kan tage pæne udsving på udvalgte dage
- Nyt fra salgsprocessen vedr. Flexibles' kan komme uanmeldt og få effekt på aktiekursen i løbet af spillet
Væsentligste begivenheder de seneste 12 mdr:
- Indkøringsproblemer på den nye kabelfabrik i Köln, Tyskland
- NKT Flexibles har vundet kæmpe ordre fra Petrobras i maj 2011 med en værdi på op til 9,7 mia, heraf ca. halvdelen garanteret.
- En afsøgelse af de strategiske alternativer for joint venturet NKT Flexibles er sat igang, hvilket på godt dansk betyder, at man i samråd med den norske partner Subsea 7 har sat datterselskabet til salg.
- NKT Cables har vundet 2 store søkabelordrer (Duddon Sands og Baltic 2) for sammenlagt mere end 1 mia. kr.
Seneste regnskabsmeddelelse:
Ønsker man selv et få et lidt større indblik i selskabet, kan det anbefales at gå i dybden med den seneste regnskabsmeddelelse, som dækker 3.kvt 2011. Foruden selve meddelelsen gennemførte man også et webcast, og har man ikke mulighed for at se dette, kan man istedet kigge præsentationen igennem og læse transcriptet, eller man kan sågar podcaste det hele. 3.kvt. 2011 indeholdt en lille præcisering af ebitda-forventningen for helåret, mens omsætningen for de 9 mdr. blev på 11,7 mia. kr. med et ebitda på 754 mio. kr.
Forventninger til 2011:
NKT fastholdt sin resultatforventning til 2011 efter 3.kvt. regnskabet i november omend EBITDA blev nedpræciseret til bunden af intervallet:
Sammensætningen af de organiske vækstforventninger er i al væsentlighed uændret i forhold til tidligere. Der forventes imidlertid nu lidt lavere vækst i NKT Cables end de tidligere forventede i niveauet 5%, som dog modsvares af en højere organisk vækst i Nilfisk-Advance end de tidligere forventede i niveauet 5%. Som følge af udskudte ordrer i Photonics Group er forventningen til den organiske vækst nu i niveauet 10% mod tidligere i niveauet 20%.
Næste regnskabsmeddelelse
...bliver helårsregnskabet for 2011 som fremlægges 1. marts 2012 ifølge finanskalenderen, der også viser, hvornår der afholdes generalforsamling. Inden da kan der tænkes at komme nyt fra processen omkring de strategiske alternativer for NKT Flexibles.
Dyk selv videre ned i aktien
Oversigt over børsmeddelelser: http://proinvestor.com/nyheder/NKT.CO/aktienyt/
Nyheder fra RBB: http://proinvestor.com/nyheder/NKT.CO/Finansnyheder/
Se tidligere debatindlæg om NKT: http://proinvestor.com/tag/NKT.CO
NKT's aktieside på ProInvestor, hvor informationer og links er samlet: http://proinvestor.com/aktier/NKT+Holding/NKT.CO
Investor Relations hos NKT, hvor man bl.a. kan se analytikere og deres anbefalinger og forventninger. Derudover findes f.eks. også en ganske fin og omfangsrig FAQ med svar på både generelle NKT og investeringsrelaterede spørgsmål og emner.
Kender du allerede aktien eller har en mening om den, så kan du give din anbefaling og kursmål her i boksen midt på aktiesiden.
NKT aktiespilsintroduktionen er udarbejdet af Steen Albrechtsen.
Notens forfatter ejer ikke aktier i NKT på publiceringstidspunktet.
ANSVARSFRASKRIVELSE
Denne analyse er udarbejdet af ProInvestor.com og har ikke været forelagt selskabet før offentliggørelse. Analysen er baseret på informationer fra kilder, som ProInvestor.com finder troværdige, men ProInvestor.com påtager sig intet ansvar for materialets rigtighed eller for dispositioner foretaget på baggrund af analysens informationer eller vurderinger. Desuden gøres opmærksom på, at ProInvestor.com, dets ansatte og andre samarbejdspartnere kan eje aktier i selskaber, som omtales på ProInvestor.com. Analysen er til personlig brug for ProInvestor.com’s brugere og må ikke offentliggøres eller på anden måde videregives. Analysen er et øjebliksbillede af den ovenstående aktie. De angivne støtte/modstandsområder samt eventuelle områder for stop loss er udelukkende forslag og oplæg til videre selvstændig analyse. Analysen er ikke investeringsrådgivning og bør ikke opfattes som sådan, men giver generelle informationer om aktierne. Analysen tager således ikke udgangspunkt i og er ikke tilpasset nogen investors personlige forhold. Vurderinger i aktieanalysen er baseret på skøn og forudsætninger - en investering i denne aktie er derfor forbundet med risiko. Bevægelser i aktiemarkedet generelt eller hændelser knyttet til det enkelte selskab/sektoren kan påvirke aktiekursudviklingen, som dermed kan adskille sig væsentligt fra det i analysen forventede.
De mangler stadigt at bevise at de kan, så indtil andet er bevist, så er aktien ikke billig.
Et udbytte på 1,81% af en 20 kroners aktie, det giver ikke meget smør på brødet.
En gearing på 100% - ikke specielt tillokkende.
EPS på 11,3 med en kurs på ca. 190 - ej heller specielt tillokkende.
Målsætningen for 2015 ser rigtig god ud, men lad os se beviser for, at de kan nå målsætningen. Omsætningen ser god ud, men de halter på mange andre områder. Det er ikke en umulig opgave, men der skal sælges og skæres. Med de makroøkonomiske udsigter der ligger pt, så tvivler jeg stærkt på, at de når målsætningen.
Log ind for at skrive kommentarerer til denne artikel





