Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
Historik

Vælg chat via ovenstående menu
Luk reklame

      
side 1 / 1
Opret nyt indlægSorter: Nyeste|Bedste|Egne|Ulæste


0 18/1 17:12 nesrednug 75371 Tesla

Tsla









0 25/6 11:18 mikkel 69335 Hvad skal jeg investerer i


3 25/6 12:58 gwal 69336 sparinvest index foreninger. blandt danmarks laveste å..

1 25/6 16:02 mlama 69337 Helt klart en indeksforening, hvis du vil være i aktie..

2 25/6 18:04 cfrimodt 69339 Jeg ville anbefale at skele til Thorleif Jacksons port..

2 25/6 23:12 PMPirate 69342 Bankerne kan man ikke stole på, hvad angår investeri..

1 26/6 08:58 TeamGarlic 69345 Hey Pirate! til et møde i Dansk Aktionærforening i ..

2 26/6 00:24 PMPirate 69344 Det er svært for mig at råde dig. Dels fordi ingen hel..

2 27/6 13:57 JesperDR 69353 Det er naturligvis svært at give dig et klart råd. D..

4 27/6 16:52 mlama 69355 At slå markedet kræver hårdt arbejde. Der er ikke no..

4 27/6 19:24 Bryan 69357 Ja det kræver hårdt arbejde. Derfor er det vel egen..

1 27/6 22:31 PMPirate 69358 Det giver ikke mening at tale om afkast uden samt..

1 28/6 19:26 Bryan 69365 Din etiske vinkel giver det nok ikke mening at ..

0 29/6 00:28 PMPirate 69366 Min holdning om at holde mig fra alt for uetis..

0 29/6 06:00 Bryan 69367 Hvis du ser på min pdf, skriver IFR også hvi..

0 29/6 07:45 PMPirate 69368 Nu må du ikke lægge mig ord i munden. Jeg ..

2 29/6 19:44 Bryan 69377 Den normale definition på en passiv afde..

2 1/7 17:36 mlama 69384 "Det er ikke noget jeg har konstateret ..

1 1/7 20:51 Bryan 69386 Og du har naturligvis ret. Min point..

0 2/7 07:46 mlama 69393 Ja, det også sådan jeg har forstået..

0 2/7 17:42 Bryan 69403 Enig. Hvis du vil benytte beta som..

0 3/7 00:21 ElkHorn 69408 Når afkastet i aktive investeringsf..

0 3/7 09:03 gwal 69410 hvis risiko måles som chancen for a..

0 3/7 11:06 mlama 69411 Nordnets nye "superfonde" er faktis..

0 3/7 11:15 ElkHorn 69412 I mine øjne er det en svaghed ved C..

0 3/7 17:14 Bryan 69415 "fonden beskattes for de mange hand..

0 7/7 01:54 ElkHorn 69447 Principielt har du ret Bryan, men i..

0 4/7 08:51 TeamGarlic 69426 Gode betragtninger, Bryan ! Applaus

2 28/6 10:52 IFTA.dk 69360 Her et eksempel på 3 porteføljer bestående af de ..

0 1/7 17:16 mlama 69382 De undersøgelser jeg referer til går på, at over ..

0 7/7 08:49 TeamGarlic 69454 Jeg har også hørt udsagn fra investeringsbranch..

1 4/7 08:43 TeamGarlic 69425 Hej Bryan Hvis man nu kunne finde ud af foreninge..

1 4/7 14:34 Bryan 69433 Så tror jeg at du måske kunne være interesseret..

0 7/7 08:27 TeamGarlic 69453 Tak for tips, Bryan. Jeg følger Meb - han har ..

0 7/7 19:34 Bryan 69458 Selv tak. Joel Greenblatt er jo også et navn..

5 28/6 08:02 gwal 69359 at råde en nybegynder til at prøve at slå markedet e..









0 30/9 11:05 ChristianIA 46872 Skal vælge fonde til pension, nogle gode rå..


0 30/9 13:18 akademikeren 46878 Carnegie worldwide er god.

0 30/9 13:25 ChristianIA 46879 så tager jeg en 20 - 40 % i den :-) tak.

0 30/9 13:25 ChristianIA 46880 YTD% er den ny blandt de dårligste....???

0 30/9 13:44 akademikeren 46881 Jeg mener det er en Value fond og deres performance..

0 30/9 13:53 ChristianIA 46882 Det ved jeg det er. Jeg tror nu jeg springer den ..

2 30/9 14:16 Occam 46885 Du gør nu det stik modsatte af, hvad professor ..

0 30/9 14:35 akademikeren 46888 lad os holde lidt øje med den, for jeg er helt..

0 30/9 14:38 ChristianIA 46889 Jeg kigger på det i aften og i weekenden, sk..

1 30/9 20:04 Bryan 46893 Skal vi så ikke give professor Møller lidt kva..

3 1/10 11:47 Occam 46900 Kvalificeret, men også kompliceret! Jeg syn..

2 1/10 17:06 Bryan 46902 Enig, det bliver nogle gange lidt komplice..

1 1/10 18:11 Occam 46903 Ja, vi er tæt på at være enige. Jeg vil..

0 1/10 19:51 Bryan 46905 Jeg er ret enig m.h.t. dit forsvar for ..

0 1/10 19:56 Bryan 46906 Det lykkedes ikke at indsætte billede..

0 1/10 20:17 renek 46907 Kvalificeret kritik Jeg har tilføjet din ..

1 30/9 21:57 TeamGarlic 46894 Hej Christian Godt spørgsmål Jeg har PFA og dér kan ..

0 30/9 22:01 ChristianIA 46895 Hej, mange tak for råd, dem vil jeg kigge på.

1 30/9 22:03 TeamGarlic 46896 Glemte så at skrive, at jeg heller ikke kan vælge Sk..

0 1/10 09:31 akademikeren 46897 Ja skagen fondene har et virkeligt godt ry også

0 1/10 10:40 Øbo 46898 Hej Garlic Vil du uddybe om du bruger præcis samme ..

0 2/10 18:27 TeamGarlic 46919 Hej Øbo Fabers model er ganske simpel og faktisk fo..

0 1/10 14:15 s2l 46901 ap pension...? suk. Men måske du ikke selv har valgt o..

0 2/10 23:19 ChristianIA 46922 Vi har ikke selv valgt. Det er firmaet som har valgt..

0 2/10 23:21 ChristianIA 46923 Det er blevet til følgende (har dog ikke afleveret det..

1 3/10 16:05 Bryan 46931 I vores iver efter at debattere principielle meninge..

0 4/10 08:37 ChristianIA 46960 39 år og foretrække nok en middel risikoprofil nu s..

0 3/10 21:29 TeamGarlic 46942 Skal du absolut investere nu ? Findes der en penge..

0 4/10 08:38 ChristianIA 46961 Det kan jeg da undersøge....

0 4/10 08:49 ChristianIA 46964 Jeg kan lave det om når jeg vil så jeg kan sagtens ..

0 4/10 12:29 TeamGarlic 46971 Jeg har gjort dette, da jeg ikke ser et primært k..

0 4/10 15:45 ChristianIA 46974 Jeg har valgt at placere det hele i sådan en ge..

0 4/10 15:51 TeamGarlic 46975 Tillykke ! Jeg tror du har gjort det helt rig..

0 5/10 11:09 ChristianIA 46985 Et lille sjovt spørgsmål, hvordan ser et køb..

0 5/10 12:02 TeamGarlic 46988 Hej Christian BørsUdsigten har i dag dette..

0 6/10 14:53 ChristianIA 47027 Så er der (måske) et stykke vej til....:..

1 3/10 23:04 turin 46951 20% i både biotek og nye markeder lyder helt tosset...

0 4/10 08:41 ChristianIA 46962 Hvordan finder man blue chip firmaerne, er det stor..


1 14/9 02:04 cyber 46342 Staten kan blive sagsøgt for efterlønstab


0 14/9 08:52 HRmunk 46350 Okay FOA og NNF er ikke demokratiske, what is new?

0 14/9 11:39 cyber 46364 Hvis demokrati legaliserer tyveri, vil jeg godt være..

0 14/9 09:15 collersteen 46352 Hvor er det vanvittigt... spændende hvad der sker med ..

0 14/9 09:19 troldmanden 46353 Åhh nej skal vi til at have amerikanske tilfælde hvor ..

1 14/9 11:16 cyber 46363 Efterlønsordningen er en brugerbetalt ordning. Hele ..

1 14/9 12:28 vouskootia 46366 da jeg arbejdede betalte jeg ogsaa arbejdsmarkedsbi..

0 14/9 12:35 cyber 46367 Dit forsvar af staten er tynd, jeg har indbetalt..

1 14/9 12:51 vouskootia 46368 tror du regner forkert - akassse/fagforeningsko..

0 14/9 12:54 cyber 46369 Nå, der var jeg for hurtig - mine indbet..

0 14/9 13:05 vouskootia 46370 jeg gaar ud fra at forskellen paa 60k og 200k ..

0 14/9 13:09 cyber 46372 De ligger i Arbejdsmarkedsfonden, og kan hen..

0 14/9 13:20 vouskootia 46373 arbejdsmarkedsfonden er desværre krakket/k..

0 14/9 13:34 cyber 46374 Sludder, Arbejdsmarkedsfonden har overta..

0 14/9 14:36 vouskootia 46376 der blev samtidig opkraevet 8% arbejdsm..

0 14/9 14:50 cyber 46377 Jeg mister ingen penge på efterlønnen..

1 14/9 15:34 sl65amg 46379 OK cyber - så du napper lige efterl..

0 14/9 15:35 sl65amg 46380 Glemte link: http://www.ae.dk/anal..

0 14/9 20:43 johnny57 46395 Det er en velkendt sag at efterlønn..

0 14/9 23:40 cyber 46399 sl65amg, du fordrejer det hele, men..

0 15/9 00:05 vouskootia 46400 undskyld, men du har ikke ydet nok...

0 15/9 00:27 cyber 46401 Jeg tager min velfortjente efterløn..

0 15/9 00:29 cyber 46402 Og Topo skaffer mig smør på brødet..

1 14/9 09:44 akademikeren 46356 I mine øjne er det ikke juridisk fugls føde på den sag..

3 14/9 10:29 collersteen 46358 Og Villy griber straks bolden http://www.dr.dk/Nyhed..

2 14/9 10:53 Occam 46361 Selvfølgelig har en stat ret til at ændre sine love om..

2 14/9 11:03 Occam 46362 Poul Nyrup med efterlønsbevis:

3 14/9 15:18 sl65amg 46378 Det var ikke staten der gav efterlønsgaranti - det v..

0 14/9 15:47 Conner 46383 Staten har givet den enkelte borger en mulighed for..

1 14/9 16:06 vouskootia 46387 Jeg synes ogsaa at pengene skal retur, erstatning..

0 14/9 19:09 Occam 46393 Til sl65amg: Personligt retter jeg ikke nogen krav...





side 1 / 1
Opret nyt indlægSorter: Nyeste|Bedste|Egne|Ulæste



Pension - BEDSTE INDLÆG



AKTIEKURSER ALLE

VWS.CO572,50+1,60%
NZYM B.CO357,00+1,19%
COLO B.CO584,50+0,86%
TRYG.CO152,90+0,53%
CHR.CO561,00+0,36%
GEN.CO1.261-2,25%
TDC.CO37,35-1,11%
WDH.CO183,10-0,65%
JYSK.CO359,00-0,55%
DANSKE.CO242,50-0,49%


ANBEFALINGER ALLE