Genmab/CEO: Manglende fabrikssalg "dommedagsscenario"
12-05-10 kl. 12/5 2010 13:49 | Genmab 1.261 (-2,25%)
Det kommer til at lykkes for biotekselskabet Genmab at sælge sin uønskede fabriksfacilitet i Minnesota i år. Det bekræfter selskabets ledelse på telekonferencen i forbindelse med regnskabet for første kvartal.
- Lad os starte med at sige, at vi virkelig synes, at salgsprocessen er meget aktiv. Vi har et antal interesserede parter. Og at forhåbentlig kommer dommedagsscenariet ikke til at ske, sagde administrende direktør Lisa N. Drakeman på telekonferencen.
En analytiker bemærkede på telekonferencen, at Genmabs finansielle situation vil se "mærkelig" ud, hvis ikke fabriksalget lykkes. Biotekselskabet nedskrev i starten af november 2009 samlet 420 mio. kr. på fabrikken, da den blev sat til salg, så den nu er opført med en værdi på 800 mio. kr. i forventet indtægt i 2010.
Ved udgangen af 2010 venter Genmab at have kontanter og salgsbare aktiver med en samlet værdi af 1050-1200 mio. kr.
(RB-Børsen: Tlf: 33300335, E-mail: [email protected], www.rb-borsen.dk )
Skriv en kommentarer til denne artikel:
Send kommentar

Se flere nyheder om Genmab



