Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Victoria Prop. køber administrationsselskab og opjusterer

04-06-10 kl. 4/6 2010 05:01 | Victoria Properties 1,53 (0,00%)

Victoria Properties køber Investea Ejendomsadministration samt syv selskaber herunder for 3,3 mio. kr. og godt 88.000 Victoria aktier som både er eksisterende aktier og nye. Og som følge af erhvervelsen opjusteres forventningerne. Det oplyser selskabet.

Der ventes nu et positivt resultat før skat og værdireguleringer af investeringsejendomme og finansielle instrumenter. I slutningen af maj var selskabets forventning et nul-resultat før skat og værdireguleringer af investeringsejendomme og finansielle instrumenter.

Investea Ejendomsadministration vil efter erhvervelsen ændre navn til Victoria Property Management.

Selskabet administrerer ejendomme primært beliggende i Tyskland og Sverige til en værdi på over 3 mia. kr.

Victoria venter en honorarindtægt på mindst 10 mio. kr. for 2010, og at Ejendomsadministrationsaktiviteten vil bidrage med såvel positivt resultat samt positivt cash flow i 2010.

Prisen er en kontant betaling på 3,3 mio. kr. og 88.236 aktier i Victoria Properties i form egne aktier og en rettet emission.

Selskabet har været ledet af Johannes Rovsing, som ligeledes har været vicedirektør i Investea koncernen. Han vil fortsætte som direktør for Victoria Property Management efter købet.



(RB-Børsen: Tlf: 33300335, E-mail: [email protected], www.rb-borsen.dk )




Der er endnu ikke skrevet nogen kommentarer til denne artikel.

Skriv en kommentarer til denne artikel:


Send kommentar


Kursinfo - Victoria Properties

PRIS 1,53
ÆNDRING 0,00 (0,00%)
ÅBEN 1,53
SIDSTE LUK 1,53
DEBAT -
OMX Børsmeddelelser

RELATEREDE NYHEDER