Genmab: Glaxo er nede med 88 pct. på aktieinvestering
17-06-10 kl. 17/6 2010 13:33 | Genmab 1.261 (-2,25%)
Den britiske medicinalkoncern Glaxosmithkline investerede i 2006 for 2033 mio. kr. i Genmab, da briterne erhvervede 4.471.202 aktier i det danske biotekselskab. Det svarede til en pris på næsten 455 kr. pr. aktie. Med købet sikrede Glaxosmithkline sig lidt over 10 pct. af aktiekapitalen. Den britiske investering så muligvis lovende ud dengang, men selskabet har måttet se sin investering skrumpe markant siden.
Genmabs markedsværdi ligger i dag på lidt over 2,4 mia., hvilket svarer til, at den britiske medicinalgigant har mistet omkring 88 pct. af værdien på sin investering. Et ejerskab på 10 pct. af selskabet har en værdi på godt 240 mio. kr.
Glaxosmithkline købte sig ind i Genmab i 2006, da selskaberne indgik en global aftale om fælles udvikling og kommercialisering af antistoffet Arzerra. Og det skal retfærdigvis sige, at Glaxosmithkline aldrig har betragtet aktiekøbet i Genmab som en almindelig investering. Idéen har ganske enkelt været at få fingrene i Arzerra, som er klart det største aktiv i Genmab.
Ejerskabet på de godt 10 pct. kan muligvis være en slags foranstaltning fra Glaxosmithkline om, at Genmab ikke bliver opkøbt af andre.
En Genmab-aktie bliver torsdag eftermiddag handlet til kurs 52,4.
(RB-Børsen: Tlf: 33300335, E-mail: [email protected], www.rb-borsen.dk )
Skriv en kommentarer til denne artikel:
Send kommentar

Se flere nyheder om Genmab



