Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Greent./fmd.: Ny lov kan i bedste fald være neutral for os

12-08-10 kl. 12/8 2010 14:00 | Greentech Energy 6,55 (0,00%)

Udviklingen i den italienske lovgivning omkring statskøb af vedvarende energi kan i bedste fald være neutral for Greentech Energy Systems, mens der er mulighed for, at det forværrer selskabets muligheder for at afsætte elektricitet. Det siger bestyrelsesformand Kaj Andreassen til RB-Børsen, efter at selskabet i en fondsbørsmeddelelse har opdateret om den politiske udvikling i støvlelandet.

- Den (nye lov, red.) kan i bedste fald være neutral og i værste fald negativ. Det må man sige, siger Kaj Andreassen.

Som loven foreligger nu vil den begrænse det statsejede elselskab GSE's forpligtelse til at købe vedvarende energi med 30 pct. i 2011 i forhold til 2010. Det sker, fordi det sydeuropæiske land kæmper med at få rettet op på underskuddet på statsbudgettet, fortæller bestyrelsesformanden.

Den endelig lov ventes at være på plads ved årets udgang, hvorefter det vil stå klart, hvad den kommer til at betyde for Greentech i kroner og ører.

(RB-Børsen: Tlf: 33300335, E-mail: [email protected], www.rb-borsen.dk )




Der er endnu ikke skrevet nogen kommentarer til denne artikel.

Skriv en kommentarer til denne artikel:


Send kommentar


Kursinfo - Greentech Energy

PRIS 6,55
ÆNDRING 0,00 (0,00%)
ÅBEN 6,55
SIDSTE LUK 6,55
DEBAT -
OMX Børsmeddelelser

RELATEREDE NYHEDER