Click
 
Få reklamefri chat! Bliv plus medlem
Chat
 
Send
2000
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
300
Tweet
Luk


Tilmeld dig for at deltage i investorchatten
C20
-0.07%
DOW
-0.69%
NAS
-0.8%
S&P
-0.69%

Euroinvestor: Fondsrådet giver regnskabspåbud

30-08-10 kl. 30/8 2010 05:41 | Euroinvestor 12 (-3.23)

Fondsrådet har i perioden marts til august i år gennemført regnskabskontrol af Euroinvestors årsrapport for 2008/09 for at checke, at børsnoterede selskaber overholder reglerne om finansiel information i årsrapporter og delårsrapporter.

- Euroinvestors ledelse er enig i Fondsrådets påbud og konklusioner, noterer selskabet og påpeger, at ingen af de konstaterede fravigelser påvirker resultatet for koncernen for 2008/09.

Påbuddene betyder blandt andet at Euroinvestor fremover skal angive sammenligningstal i note for anlægsaktiver, at årsrapporten aflægges efter IFRS, at målegrundlaget for finansielle gældsforpligtigelser beskrives, at selskabet ændrer præsentationen af egenkapital i balancen, at der oplyses om anvendt regnskabspraksis vedrørende selskabets behandling og forhold til foretagne nedskrivningstest af virksomhedens aktiver og andre detaljer.

Euroinvestor har allerede foretaget nogle interne forbedringer af regnskabsprocesserne og samtidig har koncernen valgt KPMG som koncernens revisor, hvilket skal give Euroinvestor den nødvendige ekspertise.

(RB-Børsen: Tlf: 33300335, E-mail: redaktion@rb-borsen.dk, www.rb-borsen.dk )




Der er endnu ikke skrevet nogen kommentarer til denne artikel.

Log ind for at skrive kommentarerer til denne artikel

Kursinfo - Euroinvestor

PRIS 12.000
ÆNDRING -0.4 (-3.23%)
ÅBEN 12
SIDSTE LUK 12.4
DEBAT 14 øre!
OMX Børsmeddelelser
-

RELATEREDE NYHEDER