Click
 
Få reklamefri chat! Bliv plus medlem
Chat
 
Send
2000
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
300
Tweet
Luk


Tilmeld dig for at deltage i investorchatten
C20
-0.07%
DOW
-0.69%
NAS
-0.8%
S&P
-0.69%

Walls: Millionunderskud på vejen væk fra børsen

31-08-10 kl. 31/8 2010 12:36 | Walls 0.02 (0)

Walls, der er på vej væk fra børsen, efter Nymølle Properties har overtaget over 90 pct. af aktierne, slutter af med et gigant millionunderskud for halvåret. Det fremgår af regnskabet.

Walls realiserede et driftsunderskud på 30,3 mio. kr. mod 14,3 mio. i første halvår året før. Men på bundlinjen efter nedskrivninger og skat med mere blev det til et underskud på 119,3 mio. kr. mod 16,3 mio. kr.

Walls har sluttet restruktureringsforhandlinger "med et positivt resultat", da Nymølle Properties den 19. august overtog en kontrollerende aktiepost i selskabet. Nymølle Properties ejer på nuværende tidspunkt 91,74 pct. af aktierne og stemmerne i Walls og vil tvangsindløse de resterende aktier.

(RB-Børsen: Tlf: 33300335, E-mail: redaktion@rb-borsen.dk, www.rb-borsen.dk )




Der er endnu ikke skrevet nogen kommentarer til denne artikel.

Log ind for at skrive kommentarerer til denne artikel

Kursinfo - Walls

PRIS 0.020
ÆNDRING 0 (0%)
ÅBEN 0.02
SIDSTE LUK 0.02
DEBAT -
OMX Børsmeddelelser

RELATEREDE NYHEDER