Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Amagerbanken: Investorer kan fortryde tegningstilsagn

06-09-10 kl. 6/9 2010 05:21 | Amagerbanken 5,00 (+3,52%)

Investorer, der har givet tilsagn om tegning af nye aktier i Amagerbanken, har ret til at fortryde mandag eller tirsdag. Det fremgår af Amagerbankens tillæg til det prospekt, der danner baggrund for emissionen, som blev offentliggjort sent fredag. Prospekttillægget betyder, at Amagerbanken ikke kan tvinges til at konvertere den hybride kernekapital, som den har fået fra staten, til aktier.

Dermed er vilkårene for tegningen ændret, og det betyder, at investorerne får mulighed for at trække de tegningstilsagn, som de har afgivet før offentliggørelsen, tilbage. Sidste frist for at fortryde er tirsdag d. 7. september.

(RB-Børsen: Tlf: 33300335, E-mail: [email protected], www.rb-borsen.dk )




Der er endnu ikke skrevet nogen kommentarer til denne artikel.

Skriv en kommentarer til denne artikel:


Send kommentar


Kursinfo - Amagerbanken

PRIS 5,00
ÆNDRING +0,17 (+3,52%)
ÅBEN 4,95
SIDSTE LUK 4,83
DEBAT -
OMX Børsmeddelelser

RELATEREDE NYHEDER