Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Amagerbanken: N. E. Nielsen erklærer krig mod Ree (Opd.)

12-10-10 kl. 12/10 2010 14:17 | Amagerbanken 5,00 (+3,52%)

Amagerbankens bestyrelsesformand N. E. Nielsen trækker sig ikke frivilligt fra posten som storaktionær Karsten Ree har ønsket. Det fremgår af indkaldelsen til den ekstraordinære generalforsamling, Karsten Ree har krævet.

N. E. Nielsen oplyser samtidig, at Amagerbankens livgivende emission var fuldtegnet, før Karsten Ree besluttede sig for at tegne aktier.

- Som bestyrelsesmedlem og formand har jeg sammen med den øvrige bestyrelse ansvaret over for alle bankens mere end 65.000 aktionærer, medarbejdere og kunder og ikke kun over for en enkelt aktionær uanset, hvor mange aktier den pågældende besidder - i dette tilfælde lidt under en tredjedel af aktierne i Amagerbanken. Det spiller i den forbindelse en ikke uvæsentlig rolle, at den seneste kapitaludvidelse var fuldtegnet af eksisterende og nye aktionærer, før Karsten Ree Holding besluttede at tegne, begrunder N. E. Nielsen sin beslutning om ikke at træde tilbage.

Han konstaterer videre, at samtlige bestyrelsesmedlemmer, som ikke er udpeget af Karsten Ree eller Finansiel Stabilitet, har opfordret ham til at fortsætte som formand.

Samtidig betoner N. E. Nielsen vigtigheden af, at bestyrelsen "varetager samtlige aktionærers interesser og i videst mulig omfang er uafhængig af enkeltinteressenter".

Karsten Ree vil have advokat Niels Heering valgt som ny formand på den ekstraordinære generalforsamling, som finder sted den 10. november.



(RB-Børsen: Tlf: 33300335, E-mail: [email protected], www.rb-borsen.dk )




collersteen, 12/10 2010 14:32
Det er surrealistisk. Har manden slet ingen situationsfornemmelse?
Og i hvilken bog er det der står at det ikke skal have konsekvenser at man har kørt en bank i afgrunden 2 gange - groft sagt.

"uafhængig af enkeltinteressenter..." gælder det også de honorarer og det advokatarbejde han har udført for banken igennem mange år. I millionklassen såvidt jeg husker?


Skriv en kommentarer til denne artikel:


Send kommentar


Kursinfo - Amagerbanken

PRIS 5,00
ÆNDRING +0,17 (+3,52%)
ÅBEN 4,95
SIDSTE LUK 4,83
DEBAT -
OMX Børsmeddelelser

RELATEREDE NYHEDER