Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Vestas: Vil udvide produktion i USA med 1700 nye ansatte

11-11-10 kl. 11/11 2010 06:28 | Vestas Wind Systems 572,50 (+1,60%)

Den danske vindmølleproducent Vestas vil udvide sin produktion i USA i løbet af de næste måneder og underskrive 1700 nye ansættelseskontrakter. Udvidelsen sker til trods for, at analytikerne har forudset, at der bliver installeret færre møller i USA fremover. Det skriver Bloomberg News torsdag.

- Den billigste måde at producere elektricitet fra vindmøller i USA, er at fremstille det i USA, siger administrerende direktør Ditlev Engel fra Vestas til Bloomberg News.

Sidste måned svang Vestas sparekniven over Europa og fjernede 3000 stillinger.

- Vi har ikke nogen planer om at ændre balancen i vores kapacitet, sagde Ditlev Engel om besparelserne i Europa.

Vestas har brugt mere en 1 mia. dollar på at bygge fire fabrikker i Colorado i USA. Blandt andet en nacelle-fabrik i Brighton og verdens største vindmølletårns-fabrik i Pueblo.

(RB-Børsen: Tlf: 33300335, E-mail: [email protected], www.rb-borsen.dk )




Der er endnu ikke skrevet nogen kommentarer til denne artikel.

Skriv en kommentarer til denne artikel:


Send kommentar


Kursinfo - Vestas Wind Systems

PRIS 572,50
ÆNDRING +9,00 (+1,60%)
ÅBEN 563,50
SIDSTE LUK 563,50
DEBAT -
OMX Børsmeddelelser

RELATEREDE NYHEDER