Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Vestas bekræfter skotsk aftale på 144 MW (2. Opd.)

17-12-10 kl. 17/12 2010 13:13 | Vestas Wind Systems 572,50 (+1,60%)

Vestas bekræfter i en fondsbørsmeddelelse, at selskabet har indgået aftale med EDF Energy Renewables om et projekt i Skotland. Vindmølleproducenten udsender meddelelsen, idet der har været information om den i markedet fredag, oplyses det.

Informationen kom fra EDF selv, og selskabet kan oplyse, at det har bestilt 48 styk V90 3,0 MW-møller til Fallago Rig-projektet. Det forberedende arbejde er startet på sitet, og parken vil kunne levere elektricitet til 90.000 skotske husholdninger.

- Vi er begejstrede over, at denne aftale er skrevet under med Vestas. Det er en stor milepæl for Fallago Rig. Vestas har en dokumenteret "track record", og vi mener, at både Vestas som selskab og V90-3,0 MW-maskinen, de vil levere, er det bedste valg til projektet, siger Andrew Shaw fra North British Windpower, der har EDF Energy Renewables som investor, i en meddelelse.

Først i starten af 2011 ventes aftalen at opfylde betingelserne for at blive offentliggjort som en fast og ubetinget aftale efter Vestas' principper, hvilket blandt andet inkluderer modtaget forudbetaling.

(RB-Børsen: Tlf: 33300335, E-mail: [email protected], www.rb-borsen.dk )




Der er endnu ikke skrevet nogen kommentarer til denne artikel.

Skriv en kommentarer til denne artikel:


Send kommentar


Kursinfo - Vestas Wind Systems

PRIS 572,50
ÆNDRING +9,00 (+1,60%)
ÅBEN 563,50
SIDSTE LUK 563,50
DEBAT -
OMX Børsmeddelelser

RELATEREDE NYHEDER