Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Siemens: Halverer resultat i vind- og solenergidivision

04-05-11 kl. 4/5 2011 05:45 | Vestas Wind Systems 572,50 (+1,60%)

Siemens har i andet kvartal af det forskudte regnskabsår oplevet en halvering af resultatet i sin division for vedvarende energi, der rummer aktiviteter inden for produktion af udstyr inden for vind- og solenergi.

Indtjeningen i divisionen Renewable Energy faldt således til 48 mio. euro fra 100 mio. euro i samme periode sidste år, hvilket førte til et fald i indtjeningsmarginalen til 5,1 pct. fra 11,7 pct.

Omsætningen steg ellers 8 pct. til 931 mio. euro, men omsætningsfremgangen blev opvejet af højere omkostninger til R&D, markedsføring og salg associeret med ekspansionen af vindenergiaktiviteterne på Emerging Markets.

- Ydermere var periodens indtjening i divisionen påvirket af betydelige udgifter associeret med den igangværende udvikling af vores solenergiforretning, skriver Siemens i sit regnskab.

På den positive side kan selskabet i divisionen glæde sig over en stærk ordreindgang i kvartalet. Efter nye kontrakter på offshore vindparker i Tyskland steg ordreindgangen i divisionen i kvartalet således til 1967 mio. euro fra blot 627 mio. euro i samme periode sidste år, hvor der var færre større ordrer.

Flemming Thestrup Andersen +45 33 30 03 35 Ritzau Finans




Der er endnu ikke skrevet nogen kommentarer til denne artikel.

Skriv en kommentarer til denne artikel:


Send kommentar


Kursinfo - Vestas Wind Systems

PRIS 572,50
ÆNDRING +9,00 (+1,60%)
ÅBEN 563,50
SIDSTE LUK 563,50
DEBAT -
OMX Børsmeddelelser

RELATEREDE NYHEDER