Novo Nordisk: Salg af japansk diabetespille suspenderes
10-06-11 kl. 10/6 2011 05:27 | Novo Nordisk B 318,80 (+0,31%)
Frankrig og Tyskland har suspenderet brug af den storsælgende diabetes 2-pille Actos fra det japanske medicinalselskab Takeda Pharmaceuticals, skriver nyhedsbureauet Dow Jones.
Beslutningen kommer, efter at et fransk studie af offentlige forsikringsoplysninger har bekræftet en lille, øget risiko for blærekræft hos patienter behandlet med Actos.
De europæiske lægemiddelmyndigheder, EMA, indledte i marts en undersøgelse af eventuelle blærekræftrisici forbundet med Actos. Myndighederne gennemgår i øjeblikket alle relevant data, og mens undersøgelsen gennemføres, anbefaler de europæiske lægemiddelmyndigheder ikke ændringer i brugen af Actos. Det fremgår af EMA's hjemmeside.
Tidligere har GlaxoSmithKline måttet trække sin diabetespille i samme lægemiddelklasse, Avandia, tilbage på grund af forhøjede hjerte-kar-mæssige risici.
Actos omsatte for ca. 4,8 mia. dollar i regnskabsåret 2010/11.
De europæiske lægemiddelmyndigheder holder et møde om Actos den 20. - 23. juni.
Jakob Dalskov +45 33 30 03 35 Ritzau Finans
Skriv en kommentarer til denne artikel:
Send kommentar

Se flere nyheder om Novo Nordisk B



