Novo Nordisk: Japansk diabetesrival i ny modvind
16-06-11 kl. 16/6 2011 05:02 | Novo Nordisk B 318,80 (+0,31%)
Den storsælgende diabetes 2-pille Actos fra det japanske medicinalselskab Takeda Pharmaceutical Co. er igen kommet i myndighedernes søgelys på grund af mulige kræftrisici.
Den amerikanske lægemiddelstyrelse, FDA, har onsdag meddelt, at et langtidsstudie af Actos viser øget risiko for blærekræft i patienter, der har taget midlet over lang tid og i de højeste doser. Risikoen skal nu fremgå af diabetes 2-pillens indlægsseddel, skriver Bloomberg News.
Meldingen fra FDA kommer efter Frankrig og Tyskland i sidste uge gik endnu hårdere til værks og suspendere salget af pillen midlertidigt. Det medvirkede fredag til at løfte aktiekursen på Novo Nordisk med knap 1 pct., da selskabets diabetes 2-middel, Victoza, ifølge analytiker i Alm. Brand Markets, Michael Friis Jørgensen kan blive blandt vinderne, hvis salget af Actos rammes. Det ventes dog især at blive andre diabetespiller, såsom DPP-4 hæmmeren Januvia fra Merck, som vil lukrere mest på en eventuel salgsnedgang for Actos.
Takeda-pillen solgte for omkring 4,8 mia. dollar på verdensplan sidste år, og meldingen fra FDA har sendt aktien i Takeda 2 pct. lavere på Tokyo-børsen.
De europæiske lægemiddelmyndigheders ekspertpanel holder møde om Actos i næste uge, hvor man vil drøfte signalerne om blærekræftrisici forbundet med pillen. Analytikere vurderer over for Reuters, at europæernes beslutning vil blive fulgt nøje af FDA, mens selve advarslen på indlægssedlen vurderes at være et mindre bump på vejen for Takeda.
- Dette vil i sig selv ikke have nogen umiddelbar effekt på salget. Men det er bestemt ikke positivt, siger analytiker i Jefferies Naomi Kumagai til Reuters.
Tidligere har det britiske medicinalselskab GlaxoSmithKline måttet trække sin diabetespille i samme lægemiddelklasse, Avandia, tilbage på grund af forhøjede hjerte-kar-mæssige risici.
Det amerikanske medicinalselskab Merck, der umiddelbart står til at vinde mest, hvis salget af Actos går tilbage, faldt onsdag 1,3 pct.
Jakob Dalskov +45 33 30 03 35 Ritzau Finans
Skriv en kommentarer til denne artikel:
Send kommentar

Se flere nyheder om Novo Nordisk B



