Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Genmab: Japansk børhus sender aktien i vejret

09-08-11 kl. 9/8 2011 15:11 | Genmab 1.261 (-2,25%)

Biotekaktien Genmab fløj tirsdag i vejret med 29,9 pct. og lukkede i kurs 45,75. Det kan selskabets aktionærer især takke det japanske børhus Nomura for, da det har ført an i opkøbet.

Nomuras mæglere var klart i spidsen blandt køberne med et nettoindkøb på lige under 100.000 aktier til 4 mio. kr.

For selskabet betyder det, at markedsværdien er øget med 472 mio. kr. til 2,1 mia. kr.

Herhjemme var der forvirring at mærke, da der ikke har været nogen særlige anledning til, at Genmab skulle ryge i vejret.

- Vi ser ikke nogen nyheder eller rygter, der kan forklare det, siger analytiker Thomas Bowers fra Danske Bank til Ritzau Finans.

Over for Bloomberg News anslår analytiker Olav Zilian fra Helvea, at de store fald i Genmab på den seneste tid har sendt aktien ned i et niveau, hvor værdien i selskabet overstiger kursprisen.

Derudover peger han på, at i et nervøst marked tages ethvert positivt tegn som en chance for at købe op.

Lukkekursen var den højeste i ca. to måneders handel. Der er dog stadig langt op til tidligere tiders højder, da aktien i 2007 handlede i over 400 kr. Man skal tilbage til efteråret 2009 for at finde aktien i over kurs 100 i mere end et par dage.

Redaktion +45 33 30 03 35 Ritzau Finans




Budweis, 9/8 2011 20:00
Tænkte det samme ;) Det var et godt arrangement!!


Skriv en kommentarer til denne artikel:


Send kommentar


Kursinfo - Genmab

PRIS 1.261
ÆNDRING -29,00 (-2,25%)
ÅBEN 1.293
SIDSTE LUK 1.290
DEBAT -
OMX Børsmeddelelser

RELATEREDE NYHEDER