Vestas: Kinesisk storkunde køber egen vindmølleproducent
15-08-11 kl. 15/8 2011 05:44 | Vestas Wind Systems 572,50 (+1,60%)
Kinas næststørste elselskab, China Datang, der så sent som i juni bestilte vindmøller hos Vestas, har erhvervet 70 pct. af aktierne i vindmølleproducenten China Creative Wind Energy. Det skriver Bloomberg News.
At China Datang har valgt at satse på egen vindmølleproduktion må formodes at gøre det vanskeligere for Vestas at afsætte møller til selskabet fremover.
Siden 2005 har Vestas underskrevet ordrer på mere end 800 megawatt med China Datang Corporation Renewable Power. Den seneste ordre kom medio juni, da selskabet bestilte 58 møller med en samlet kapacitet på 49,3 pct.
China Datang Corporation Renewable Power sagde i marts ifølge Bloomberg News, at det har som mål i år at øge sin installerede vindenergikapacitet med omkring 27 pct. til 5,5 gigawatt.
China Creative, som producerer 1,5 og 3,0 megawatt møller fra faciliteter i Shenyang og Qingdao, blev grundlagt i 2006.
Flemming Thestrup Andersen +45 33 30 03 35 Ritzau Finans
Skriv en kommentarer til denne artikel:
Send kommentar

Se flere nyheder om Vestas Wind Systems



