Click
 
Få reklamefri chat! Bliv plus medlem
Chat
 
Send
2000
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
300
Tweet

Få PLUS og slip for reklamen Luk reklame

C20
+0,97%
DOW
-0,60%
NAS
-0,07%
S&P
-0,22%

Mærsk: Endnu en borerig opgraderes i Hirtshals

22-12-11 kl. 22/12 2011 12:03 | A.P. Møller-Mærsk B 36.780 (-0,92%)

Endnu en borerig opdateres og moderniseres i Hirtshals. Denne gang er der tale om Mærsk Giant. Der bliver tale om en operationer, der varer knap tre måneder.

Operationen er en gentagelse af søsterriggen Mærsk Guardians opdatering i sommer.

- Opgaven vil i store træk være en gentagelse af den opgradering, der blev foretaget på søsterriggen Mærsk Guardian i sommeren 2011 og vil blandt andet omfatte en gennemgribende modernisering af boredækket og beboelsesafdelingen. Prisen for opgraderingen ventes at blive omkring 400 mio. kr., oplyser Mærsk Drilling.

Cirka 600 personer vil være involveret i arbejdet på riggen i løbet af perioden hovedsageligt fra underleverandører, riggens besætning og Maersk Drillings projektteam.

Under ombygningen vil der være etableret en midlertidig landsby på havnen, som kan bespise ca. 100 personer ad gangen og har badefaciliteter til 200 personer.

Claus Mikkelsen +45 33 30 03 35 Ritzau Finans




Der er endnu ikke skrevet nogen kommentarer til denne artikel.

Log ind for at skrive kommentarerer til denne artikel

Kursinfo - A.P. Møller-Mærsk B

PRIS 36.780
ÆNDRING -340,00 (-0,92%)
ÅBEN 37.000
SIDSTE LUK 37.120
DEBAT Mærsk bekræfter terminalinvestering...
OMX Børsmeddelelser

RELATEREDE NYHEDER