Asien: Varierende stigninger i hele regionen
5/11 06:32
Der er pæne stigninger at spore på størstedelen af de asiatiske børser, hvor investorerne sigter efter resultatet af den amerikanske præsidentvalg, og afspejler udviklingen i de amerikanske aktiefutures.
- En Biden-sejr uden fuld kontrol over Senatet betyder mindre risiko for regulering og højere selskabs- og personskatter. Aktiemarkedets reaktion i løbet af de sidste 24 timer bekræfter den opfattelse, hvor de 10-årige renter er faldet kraftigt, og amerikanske tech- og strukturelle vækstaktier overskygger udsigterne til mindre økonomisk støtte, skriver Nomura i Tokyo i et notat ifølge Reuters.
MSCI's bredeste indeks over aktier i Asien og Stillehavet uden for Japan stiger 1,3 pct., og de amerikanske futures peger på kurshop på 0,7-1,5 pct., når markedet i New York åbner i eftermiddag.
I Tokyo skal der mere end en styrket yen til at tøjle aktierne. Det toneangivende Nikkei 225-indeks stiger 1,2 pct., og det bredere Topix-indeks øger 0,8 pct.
Også de kinesiske markeder følger den positive påvirkning. Shanghai Composite stiger 0,8 pct., og CSI 300 ligger 1,2 pct. højere.
Samtidig stiger Hongkongs Hang Seng-indeks med 2,7 pct.
| Indeks | Udvikling (%) |
| Nikkei 225 | +1,2 |
| Topix | +0,8 |
| Hongkongs Hang Seng | +2,7 |
| China Shanghai Composite | +0,8 |
| China CSI 300 | +1,2 |
| Taiwan Taiex | +0,1 |
| Sydkoreas Kospi | +1,7 |
| Indiens BSE Sensex | +1,3 |
| Singapores STI | +2,2 |
| Sydney ASX 200 | +1,3 |
Indeksværdi klokken 5.30.
/ritzau/FINANS
