Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Ugelang Suez-blokade forsinker skibstrafikken i månedsvis

30/3 12:35

Der vil gå måneder med forsinkede containertransporter, før logistik- og skibstrafikken igen er normaliseret efter blokeringen af Suez-kanalen i den forgangne uge.

Det vurderer Mads Drejer, som er driftsdirektør hos logistikselskabet Scan Global over for Shippingwatch.

- Vi forventer et par måneder med store udfordringer med trængsel i havnene og forsinkelser. En betydelig del af vores aktiviteter er påvirket af situationen, siger han ifølge mediet.

Sammen med DSV prøver selskabet at skabe sig et overblik over situationen for at være i stand til at underrette kunderne, og derfor tør Mads Drejer heller ikke at sætte tal på, i hvor høj grad selskabets omsætning bliver påvirket af den ugelange blokade.

- Vi forsøger at prioritere vigtige forsendelser og sætter alt ind på at holde vores kunder orienteret om situationen. De fleste kunder har en vis forståelse for, at det er en situation, vi ikke kan kontrollere, siger han til Shippingwatch.

Det er rotationen af skibe i området i og uden for kanalen, der kommer til at tage en rum tid at få på plads igen.

- De fleste skibe sejler i rotation til og fra Asien, og vi forventer forsinkelser i to-tre måneder, før rotationen for skibene er på plads igen, lyder det fra driftsdirektøren.

Også shippinganalytikeren Lars Jensen, som er administrerende direktør i SeaIntellegence Consulting, regner med, at det kommer til at tage flere måneder, inden situationen atter har fundet tilbage til normalen.

- En uges stilstand for rigtig mange skibe i Suez-området, og skibe der tages ud af cirkulation, vil give forsinkelser og ændringer i sejlplanerne i månederne frem, vurderer han på DSV's hjemmeside ifølge Shippingwatch.

/ritzau/FINANS