Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Asien: Frygt for nye nedlukninger presser japanske selskaber

20/4 06:32

De japanske aktiemarkeder ligger underdrejede tirsdag, da de er tynget af bekymringer om risikoen for nye nødforanstaltninger for at hindre smitte med covid-19 i landets største byer. Og det sætter en klods i håbet om et økonomisk opsving uden problemer.

Det toneangivende japanske indeks, Nikkei 225, ligger til et fald på 1,8 pct., mens Topix-indekset, også i Tokyo, ligger til et minus på 1,4 pct.

- Der er bekymring over en opblomstring af coronavirus - ikke kun i Japan. Investorer bliver forsigtige i forhold til udsigten om en økonomisk genåbning, især da mange japanske virksomheder er følsomme over for den globale økonomis genopretning, siger Shoichi Arisawa, investeringschef i Iwaicosmo Securities, til Reuters.

Som det ser ud lige nu, kan Tokyo og Osaka igen blive lukket ned på grund af et stigende antal smittetilfælde.

På selskabsniveau falder indekstunge Fast Retailing, der er kendt for sit tøjmærke Uniqlo, med 1,75 pct., og Softbank ligger til at fald på 1,2 pct.

Andetsteds i regionen falder det australske ASX-200-indeks med 0,5 pct. I Taiwan er Taiex-indekset i et spinkelt plus på 0,1 pct., og det førende indeks i Sydkorea, Kospi, stiger 0,6 pct.

Shanghai Composite og CSI 300 oplever en fremgang på henholdsvis 0,3 og 0,4 pct.

Hang Seng i Hongkong ligger uændret.


Indeks Udvikling (%)
Nikkei 225
-1,8
Topix-1,4
Hongkongs Hang Seng+0,0
China Shanghai Composite+0,3
China CSI 300
+0,4
Taiwan Taiex+0,1
Sydkoreas Kospi+0,6
Indiens BSE Sensex+1,1
Singapores STI-0,0
Sydney ASX 200-0,5

Indeksværdi klokken 6.00.

/ritzau/FINANS