Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Bioporto/Nordnet: Usikkert om selskab leverer nyt om spyttest

28/6 09:09

Bioporto når onsdag sin deadline for en endelig be- eller afkræftelse af sin covid-19-test, der blev indledt i april 2020 i samarbejde med Syddansk Universitet.

Her ser Per Hansen, der er investeringsøkonom i Nordnet, "små/moderate" odds for, at selskabet er leveringsdygtig med nyt om sin spyttest.

Det er dog usikkert, hvad Bioporto offentliggør den 30. juni, når fristen udløber, fastslår analytikeren i en kommentar.

Skulle selskabet have positive nyheder af enhver type, mener Per Hansen, at det vil være "breaking news" - også selv om de gode nyheder indebærer en revideret tidsramme.

Oprindeligt skulle spyttesten være afsluttet med udgangen af 2020. Siden er fristen udskudt med et halvt år, mens testresultater endnu udebliver.

I mellemtiden har Thomas Magnussen, der er bestyrelsesformand i selskabet, gennem sit selskab Therazone og fra egne depoter samlet solgt små 800.000 aktier fra.

Samtidig har finansdirektør Ole Larsen fratrådt sin post, og administrerende direktør Peter Mørch Eriksen har meldt sin afgang.

/ritzau/FINANS