Asien: Japan i fortsat fremgang i ustablit marked
8/9 06:47
Japan er i fortsat fremgang, mens flere øvrige asiatiske indeks onsdag kæmper med røde tal.
Det asiatiske marked er fortsat ramt af bekymringen for Delta-varianten og muligheden for, at det kan resultere i en aftagende vækst.
Det skriver Reuters og AFP.
Det japanske Nikkei-indeks har i nat vendt minus til plus, efter at Japans BNP-tal overgik forventningerne i verdens tredjestørste økonomi.
- Udenlandske investorer, der tidligere havde begrænset opmærksomhed på de japanske aktier, har nu indset hvor billige aktierne er, siger Shoichi Arisawa, der er direktør i afdelingen for investeringsresearch hos Iwaicosmo Securities, ifølge Reuters.
Indtil for nyligt oplevede det japanske marked en tilbagegang, hvilket trak værdien af aktierne ned. Ifølge Shoichi Arisawa var Nikkeis P/E på 13, hvilket betyder, at en investor skal betale 13 kr. for hver 1 kr. i overskud i et selskab.
Det toneangivende japanske indeks, Nikkei 225, er på vej mod en stigning på 0,5 pct., mens Topix-indekset, også i Tokyo, ligger til et plus på 0,5 pct.
Det australske ASX-200-indeks falder med 0,4 pct. I Taiwan er Taiex-indekset i minus med 1,0 pct., og det førende indeks i Sydkorea, Kospi, falder 0,8 pct.
Shanghai Composite oplever fremgang på 0,1 pct. mens CSI 300 går tilbage med -0,3 pct.
Hang Seng i Hongkong ligger til et plus på 0,5 pct.
| Indeks | Udvikling (%) |
| Nikkei 225 | +0,5 |
| Topix | +0,5 |
| Hongkongs Hang Seng | +0,5 |
| China Shanghai Composite | +0,1 |
| China CSI 300 | -0,3 |
| Taiwan Taiex | -1,0 |
| Sydkoreas Kospi | -0,8 |
| Indiens BSE Sensex | 0 |
| Singapores STI | -0,7 |
| Sydney ASX 200 | -0,4 |
Indeksværdi klokken 06.20.
.\\˙ MarketWire
