Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Aktier/tendens: Udsigt til frisk start efter rød uge - pres på Mærsk

4/10 08:01

Den forgangne uge var hård mod de danske eliteaktier, men mandag kan der være udsigt til en smule pusterum. De amerikanske markeder kom fredag stærkt tilbage på første handelsdag i oktober, efter at investorerne i løbet af ugen havde trukket sig lidt tilbage, og mandag indikeres der positive vinde over markederne i Europa.

Der kan fra start komme fokus på høreapparatselskaberne Demant og GN, efter at finanshuset Citigroup har været ude med kniven og skåret i kursmålene, mens også Coloplast og Tryg har fået analytikernyt.

Ligeledes kan der komme pres på Mærsk, der sidste uge tog et gevaldigt dyk efter generelt pres på shippingsektoren.

Det danske eliteindeks, C25, lukkede fredag med et fald på 1,3 pct. i 1856,66, og set over hele ugen blev det til et samlet fald på 5,5 pct.

Mandag morgen peger futures for det toneangivende tyske Dax-indeks dog i retning af en bedre stemning, da indekset indikeres frem med 0,5 pct. forud for åbningen, mens også de amerikanske futures hænger på efter fredagens fremgang.

Blandt sidepapirerne kan der også komme fokus på fodboldklubben Silkeborg IF, der har opjusteret forventningerne til årets resultat.

JAPANSK PRES PÅ MÆRSK

Mærsk fulgte i sidste uge i kølvandet på de japanske rederier, der tog en ordentlig kursderoute. Det ser ud til at fortsætte mandag morgen, hvor rederierne Mitsui OSK Lines, Kawasaki Kisen Kaisha og Nippon Yusen alle ligger 6-7 pct. lavere.

Nedturen kommer efter en rød stime i sidste uge, hvor aktierne tilsyneladende blev ramt af gevinsthjemtagning på baggrund af den tumult, der har været om Asien og især Kina og den gældsramte ejendomskoncern China Evergrande.

Desuden har der været oplysninger om fabrikslukninger i Kina på grund mangel på el.

B-aktien i Mærsk lukkede fredag med et fald på 0,6 pct. til 17.275 kr og dykkede i løbet af ugen knap 11 pct.

FLERE SÆNKEDE KURSMÅL

Finanshuset Citigroup har gået en række af de danske aktier efter i sømmene, og det betyder blandt andet sænkede kursmål til makkerparret GN og Demant.

Det skriver Reuters.

GN får sænket kurmålet til 540 kr. fra 580 kr., mens kurmålet for Demant sænkes til 350 kr. fra 380 kr.

Der fremgår ingen anbefaling af de to aktier.

GN lukkede fredag 0,3 pct. højere i 446,60 kr., mens Demant lukkede 2 pct. lavere i 317,30 kr.

Citigroup har også set nærmere på Coloplast, der får sænket sit kursmål til 1130 kr. fra 1240 kr.

Coloplast-aktien lukkede fredag med et fald på 0,8 pct. i 999 kr.

Derudover har Tryg fået sænket sit kursmål med en tyver hos norske ABG Sundal Collier, så det nu lyder på 170 kr. mod tidligere 190 kr.

Det fremgår af data fra Bloomberg.

Anbefalingen lyder fortsat på "køb".

Tryg-aktien lukkede fredag med et fald på 0,3 pct. til 145,50 kr.

SIF OPJUSTERER

Uden for eliteindekset har selskabet bag fodboldklubben Silkeborg IF - Silkeborg IF Invest - opjusteret forventningerne, da den forretningsmæssige udvikling i selskabets segmenter - fodbold, ejendomme samt hotel & konference - udvikler sig bedre end ventet.

Det har selskabet meddelt i weekenden.

Der ventes nu et resultat før skat i intervallet 0 mio. kr. til 10 mio. kr. mod tidligere minus 5 til plus 5 mio. kr.

Aktien lukkede fredag uændret i 15,20 kr.

Derudover kan der mandag forsat være fokus på Alm. Brand, der fredag offentliggjorde salget af Alm. Brand Liv og Pension.

Samtidig opjusteres forventningerne til 2021, fremgik det af en meddelelse fredag eftermiddag.

Køber er Nordic I&P, der betaler 1,1 mia. kr. kontant for Alm. Brand Liv og Pension.

Selve salget giver en regnskabsmæssig gevinst på knap 565 mio. kr. før afholdelse af omkostninger forbundet med transaktionen, oplyser Alm. Brand.

Selskabet opjusterer derfor forventninger til det samlede koncernresultat før skat til 1200-1250 mio. kr. før skat mod tidligere 700-750 mio. kr.

Aktien steg 4,6 pct. til 47,05 kr.

.\\˙ MarketWire