Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

USA/Tendens: Mismod frem mod referat fra centralbankmøde

6/7 14:11

I modsætning til den positive stemningen på de europæiske aktiemarkeder onsdag først på eftermiddagen er handlerne i USA New York mere mismodige frem mod åbningen af børserne i New York senere på dagen.

Futures på de store aktieindeks handles med fald på 0,1-0,3 pct., og de indikerer dermed en negativ start på den amerikanske aktiehandel.

Men sådan var det også tirsdag, som alligevel endte med overvejende fremgang for de amerikanske aktier med plus på 0,2 pct. til det brede S&P 500-indeks, og på 1,8 pct. til det teknologidominerede Nasdaq-indeks. Men de tunge aktiers Dow Jones-indeks tabte 0,4 pct.

Øverst på markedet dagsorden står offentliggørelsen af referatet fra seneste rentemøde i den amerikanske centralbank Federal Reserves rentekomite, FOMC.

Det var på det møde, at centralbanken løftede sin toneangivende rentesats med 75 basispoint rente og dermed forstærkede bekymringen for, om pengepolitiske stramninger vil overbelaste den globale økonomi. Derfor vil markedsdeltagerne studere referatet med særlig interesse for indikationer af, om en tilsvarende forhøjelse igen kan komme på tale, og om en forhøjelse på 100 basispoint var i spil på rentemødet.

Referatet offentliggøres onsdag aften kl. 20.00.

MICROSOFT-KØB GRANSKES

Selskabsspecifikt er it-giganten Microsofts opkøb af spilproducenten Activision Blizzard er under granskning af de britiske konkurrencemyndigheder, der vil undersøge, om en overtagelse vil skade konkurrencen og føre til højere priser eller færre valg hos forbrugerne.

Det skriver Bloomberg News.

Competitions & Markets Authority (CMA) vil arbejde sammen med andre konkurrencemyndigheder rundt om i verden, oplyser den. Microsofts planlagte opkøb kulegraves også af de amerikanske konkurrencemyndigheder, Federal Trade Commission.

Microsoft bekræftede i januar, at selskabet havde budt i omegnen af 69 mia. dollar for Activision Blizzard, der står bag storsællerter som World of Warcraft, Call of Duty-serien og mobilspillet Candy Crush Saga.

Aktien i Microsoft falder 0,4 pct. i formarkedet.

Også fra it-universet har Facebook-ejeren Meta fået sit kursmål reduceret til 205 doller fra 250 dollar af analysehuset Guggenheim, som fastholder anbefalingen "køb". Om samme Meta konstaterer Finansiel Times, at selskabet fastholder sine planer om at udbrede adgangen til digitale aktiver - non-fungible tokens - til sine brugere trods sammenbruddet i priserne på krypto-aktiver. Meta-aktien ligger 0,6 pct. lavere i 11671,13 dollar i formarkedet.

MÅSKE SUCCES FOR SNAP FORUDE

Selv om aktien i Snap i år har været presset fra flere sider, er der potentiale for en eventuel tidobling af aktiekursen over det næste årti. Det vurderer analytiker Rob Sanderson fra Loop Capital Markets ifølge Bloomberg News.

Aktien i Snap, der står bag det sociale medie Snapchat, er siden årets start faldet omkring 70 pct. i værdi. Seneste nedtur var, da selskabet nedjusterede sine forventninger til året som følge af svære makroøkonomiske betingelser.

Og selv om investorernes holdning til aktien næppe vil ændre sig i det nuværende makroøkonomiske miljø, ser analytiker Rob Sanderson ikke samme kritiske situation for aktien, som de nedjusterede forventninger ellers antyder, lyder det ifølge Bloomberg News.

Analytikeren ser i stedet et langsigtet vækstpotentiale fra forbedret indtjening fra Snaps brugere, der kan tidoble aktien over de næste ti år.

Loop har en købsanbefaling for Snap-aktien og et kursmål på 26 dollar.

PRIORITET TIL BIOGEN

De amerikanske sundhedsmyndigheder, Food and Drug Administration (FDA), har givet amerikanske Biogen og japanske Eisai prioritetsstatus til endnu en lægemiddelkandidat til behandling af Alzheimers.

Og det smitter positivt af på aktiekursen, hvor Eisai onsdag stiger med 6,9 pct. til 6226 yen på børsen i Tokyo.

Biogen stigen 2,1 pct. i formarkedet.


.\\˙ MarketWire