Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Genmab/Credit Suisse: Kursmålet hæves med 200 kr. til 2800 kr. - NY

15/9 07:10

Genmab har fået løftet sit kursmål til 2800 kr. fra 2600 kr. af finanshuset Credit Suisse, der henviser til højere forventninger til salget af kræftbehandlingen Darzalex.

Det fremgår af en dugfrisk analyse fra det schweiziske finanshus.

Finanshusets estimater for Darzalex-salget i 2022 ligger på 8,15 mia. dollar, hvilket er i den øvre ende af Genmabs forventninger 7,8-8,2 mia. dollar.

Der ses dog koncentrationsrisiko med den stigende afhængighed af Darzalex, skriver Credit Suisse, der på kort sigt ser styrken i Darzalex-salget som positiv, men ser risiko med hensyn til Genmabs evne til at finde erstatninger senere i dette årti.

Credit Suisse fastholder anbefalingen "neutral" som følge af pipeline-risiko og lavere estimater for kræftmidlet Epcoritamab.

- Mens Genmabs pipeline er rig på aktiver, er de fleste enten indgået i partnerskab med delt økonomi eller på et tidligt stadie og bidrager således kun lidt til nutidsværdien, skriver Credit Suisse, der ser begrænsede meningsfulde katalysatorer før udgangen af 2022, der kan ændre pipeline-stemningen .

Genmab-aktien lukkede onsdag med en stigning på 0,3 pct. i 2727 kr.

.\\˙ MarketWire